piątek, 18 maja 2012

238. C.d.n

Jak już wiecie  moja Babcia urodziła i wychowała się we Lwowie. Dla Niej było to najpiękniejsze miasto na kuli ziemskiej. Nie muszę  chyba dodawać,  że na świat przyszła pod koniec XIX wieku. Były to czasy, gdy rodziny były wielodzietne i moja biedna prababcia Julia przetrwała 11 porodów. Nie wiem jak dla Was, ale w moim odczuciu - koszmar. Z tych jedenaściorga dzieci przeżyło tylko sześcioro. Przeważnie umierały tuż po porodzie lub wskutek infekcji wirusowych. Jedna z sióstr  Babci zmarła w wieku 15 lat, bo zachorowała na gruzlicę. Aż dziwne, że nie  "rozdała" choroby rodzeństwu. Rozpiętość wiekowa pomiędzy dziećmi była spora.
Wieku dorosłego dożyły trzy dziewczynki i trzech chłopców. Cała szóstka dostała wykształcenie, chłopcy
wyższe, dziewczyny kończyły edukację na poziomie liceum.
Najwięcej zawsze słyszałam opowieści o najstarszym z braci, który poszedł na medycynę. Rodzina była
liczna, studia płatne, a na całą rodzinę pracował tylko jeden człowiek, mój pradziadek Michał. Pradziadek Michał miał wykształcenie techniczne i był maszynistą parowozu.
 "Twój pradziadek pracował zawsze w mundurze i białych rękawiczkach" - mawiała Babcia. Nie mogłam tego pojąć, bo maszyniści, których widywałam w parowozach byli raczej brudni, niechlujni i żaden z nich nie nosił żadnych  rękawiczek, a zwłaszcza białych. W każdym razie pradziadek jakoś dawał radę  utrzymać tę całą liczną gromadkę.
A chluba rodziny, student medycyny, otrzymywał niewielkie stypendium, poza tym w okresie wakacji zawsze pracował jako medyk u bogatych ludzi, którzy wymagali stałej opieki pielęgniarskiej. Uczelnia pomagała  swym najlepszym studentom w znalezieniu takiej pracy.
Nie miałam szansy poznać tego babcinego brata,  zmarł,  gdy byłam niemowlakiem. Z dwóch sióstr  Babci jedną uwielbiałam, drugiej wprost nie trawiłam.
 Ta uwielbiana przeze mnie, ciocia Giga, była uosobieniem łagodności i ciepła. Ukończyła seminarium nauczycielskie, wiele lat pracowała na "zapyziałej" wsi (obecnie Białoruś), po II wojnie światowej była dyrektorką  liceum w Katowicach, gdy  nosiły jeszcze nazwę Stalinogrodu. Była znacznie starsza od  Babci, kochała wszystkie dzieci, a co najważniejsze rozumiała je doskonale. Uwielbiałam Ją i choć znałam dość krótko, (zmarła nagle, na serce) zawsze jest w mej pamięci jako wzór dobroci.
Przeważnie raz do roku jezdziłyśmy z Babcią do Katowic, gdzie oprócz mojej ukochanej cioci  Gigi, razem z Nią mieszkała ta mniej lubiana przez mnie.
Z opowieści Babci wynikało, że ciocia J. pozostała samotna do końca życia, bo mężczyzna którego kochała i z którym była  tzw. "po słowie", zmarł na kilka tygodni przed  wyznaczoną datą ślubu.
Na ten temat miałam własną teorię - ciocia J. była osobą męczącą, wiecznie się czegoś czepiała, do wszystkiego dorzucała swoje trzy grosze, więc może nie tylko ja to widziałam, ale inni też i nie bardzo
wyobrażali sobie wspólne życie z taką osobą?
Drugi z  babcinych braci rozpoczął  studia prawnicze, niestety wybuch I wojny pokrzyżował te plany.Tak naprawdę to nikt nie wie, co się z Nim stało. Wiadomo tylko, że był w pewnym okresie tajnym emisariuszem polskiego rządu, w związku z czym zmienił nazwisko, by chronić swą rodzinę. Ostatnia wiadomość od Niego była z Kamczatki, około roku 1920.Wiem, że długo rodzina Go poszukiwała,
ale to nie dało żadnych efektów.
C.d.n.

10 komentarzy:

 1. 11 dzieci matko ty moja.....ale wtedy tak bylo kobiety nie wiele mialy pojecia o zabezpieczeniu przeciwko ciazy, a czy w ogole zabezpieczanie sie bylo moralne ?

  OdpowiedzUsuń
 2. No właśnie- 11 urodzić a sześcioro wychować. Ja już po jednym dziecku miałam dość.
  Chyba w tamtych czasach jedynym zabezpieczeniem było wysyłanie męża na dziwki, by chucie rozładowywał poza domem.Fakt, że w tamtych czasach była bardzo wysoka śmiertelność małych dzieci, nikt na siłę nie był w stanie utrzymać przy życiu dzieci niedonoszonych lub chorych. Poza tym sporo dzieci umierało na choroby wieku dziecięcego, bo nie znali jeszcze ani sulfonamidów ani antybiotyków. Umierało też sporo kobiet jeśli poród był z komplikacjami lub było zakażenie okołoporodowe.Życie raczej nie było łatwe, oj nie.
  Miłego,;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiesz co ta wielodzietność zawsze mnie zdumiewała, trudno mi jest pojąć że kobiety chciały rodzić tyle dzieci, ale mój teść ma swoją teorię - twierdzi że dzieci były potrzebne do pracy w domu i obejściu, ale dla mnie to absurd.Sam został przez własnych rodziców w wieku 8 lat wysłany na służbę do dworu, wspomina swoje dzieciństwo jak koszmar. Jego rodzeństwo to takie bezduszne istoty nie nauczone kochać. Aż dziw bierze że w nim jest tyle serca, a może dla tego że wyszedł z domu i trafiał na dobrych ludzi w swoim życiu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnoszę wrażenie, że może nie bardzo chciały kobiety rodzić, ale z pewnością nie za bardzo miały inny wybór. Na wsi rzeczywiście dzieci były potrzebne jako siła robocza i woleli, gdy rodzili się chłopcy - posagu nie trzeba było szykować.Kilkuletnie dziecko to gęsi pasało, do lasu po chrust poszło, 5-cio latek popilnował młodszego dzieciaka, pomógł w pieleniu i w wykopkach.
   Miłego,;)

   Usuń
 4. Wtedy chyba nie było czegoś takiego jak zabezpieczenie - rodziło się i już.

  Coraz ciekawsza ta historia, zwłaszcza, że dzieje się an wschodnich terenach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ken, ogromnie się cieszę, że przynajmniej pod względem mentalność się zmieniła. Bezsprzecznie tamte czasy miały jeden plus -przeżywały najsilniejsze jednostki i to one przekazywały geny.
   Miłego,;)

   Usuń
 5. zawiłości rodzinne chyba w każdej rodzinie występuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ivo, w wielu rodzinach dzieje się podobnie, w końcu jesteśmy z tego samego gatunku. A życie nigdy nie było i nie jest proste.
   Miłego, ;)

   Usuń
 6. Czytam z zapartym tchem...czekam na c.d.
  Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń